Alfa Romeo InspiracjeAlfa Romeo Społeczność

Mediolańska Szkoła Designu #6 – Alfa Romeo Stelvio

Ostatni etap konkursu poświęcony jest wyjątkowemu stylowi Alfa Romeo Stelvio. Pierwszego prawdziwie sportowego SUV-a na świecie.

Nazwane na cześć przełęczy we włoskich alpach Stelvio, wraz z momentem premiery wprowadziło do segmentu SUV-ów zupełnie nową jakość prowadzenia i odczuć z jazdy. Wyjątkowa zwinność, znana z Giulii, została przeniesiona również do pierwszego SUV-a w historii marki z Mediolanu. Na rynku wkrótce pojawi się również topowa Stelvio Quadrifoglio, która została najszybszym SUV-em świata, bijąc rekord czasu okrążenia Pętli Pólnocnej toru Nurburgring.

Zostawmy na chwilę techniczne aspekty. Styl, który chwyta za serce w przypadku Giulii, przeniesiono również do nadwozia Stelvio. Oddajmy głos Matueszowi Przystałowi – designerowi studia Kaniewski Design, który opowie więcej o efektach pracy projektantów Centro Stile Alfa Romeo.

We współczesnej motoryzacji szeroko komentowana (i często mocno krytykowana) jest uniformizacja aut w obrębie marki. Poszczególne modele nierzadko są na tyle zbliżone do siebie wizualnie, że na pierwszy rzut oka ciężko jednoznacznie stwierdzić, z którym mamy do czynienia.

Giulia zapoczątkowała nowy rozdział w stylistyce Alfy Romeo. I choć model Stelvio, rozwijany prawie równolegle, mocno czerpie z jej charakteru, to jednak udało mu się zachować niemałą dozę indywidualności.

Przednie reflektory, bliżej scudetto bazujące na kształcie znanym z Giulii, odchodząc w kierunku nadkoli, nabierają zupełnie innego wyrazu. Zadarte na krańcach, z paskiem LED otaczającym soczewkę, nadają wyglądu pełnego energii, gotowości do wystrzelenia przed siebie. Tył natomiast, równie drapieżny, choć jednocześnie prosty w swej formie, został podkreślony charakterystycznym przetłoczeniem, przywodzącym na myśl kształt znany chociażby z historycznego modelu TZ.

Powierzchnie muskularnego nadwozia Stelvio zostały zbudowane z właściwymi dla Alfy Romeo precyzją i smakiem, powodując, że światło odpowiednio ślizga się po nich, uwydatniając najważniejsze kształty.

To, w połączeniu z płynnie poprowadzoną linią nadwozia z charakterystycznie ściętym tyłem (tzw. Kamm tail), nadaje autu nie tylko elegancji, ale przede wszystkim lekkości. A to jednak SUV.

Nadwozie SUV-a i sportowy styl. Co najlepiej świadczy o tym, że Stelvio znakomicie łączy te rzeczy?  To ostatni etap 6-tygodniowego konkursu „Od Alfy 24 HP do Stelvio”. Co tydzień prezentujemy Wam inny model i co tydzień wybieramy pięciu laureatów, którzy otrzymają wyjątkowe nagrody. Weź udział w konkursie, by mieć szansę na wygraną wydrukowanego szkicu Alfa Romeo Stelvio!

W komentarzach pod wpisem odpowiedz na pytanie – Co najlepiej świadczy o tym, że Stelvio łączy sportowy styl z nadwoziem SUV-a?

Na Wasze odpowiedzi czekamy do 17.01.2018, a wyniki tego etapu poznacie 19 stycznia. Wybierzemy 5 najciekawszych odpowiedzi, które nagrodzimy wydrukiem rysunku o wymiarach 50 x 72 cm.