Nasza praca jest miejscem, w którym spędzamy sporą część naszego życia. Niestety, nie zawsze podczas pełnienia obowiązków służbowych mamy chwilę, by odejść od monitora i zaczerpnąć świeżego powietrza, spojrzeć na kojącą zieleń roślin. Aby poprawić jakość i atmosferę pracy do biur coraz śmielej wkraczają zatem rośliny.

Zielone biuro – jaką rolę pełnią rośliny w biurze?

Podobne jak w domowym zaciszu, rośliny niewątpliwie podnoszą walory estetyczne pomieszczeń. Kwiaty do biura Kraków zapewnią pracownikom oraz klientom twojej firmy piękne otoczenie, przełamią standardowe biele i szarości, jakie zazwyczaj wypełniają biurowe przestrzeni. Piękne zielenie, a także róże, żółcienie czy fiolety pozytywnie wpływają na nastrój osób przebywających i odwiedzających biuro. Obcowanie z zielenią żywych roślin działa kojąco i uspokajająco, u osób przebywających regularnie w pomieszczeniach wypełnionych roślinami obserwuje się spadek poziomu stresu i zmęczenia.

Jednakże oprócz podniesienia estetyki pomieszczeń biurowych, kwiaty do biura mają również dodatkowe zalety, niezwiązane z ich wyglądem. Poprawa samopoczucia wywołana obecnością roślin sprawia, że kwiaty do biura pozytywnie oddziałują na efektywność wykonywania zadań i produktywność pracowników. Wybijające się zielone, młode pędy roślin dodają energii, napawają optymizmem i życiem. Obniżony poziom stresu i zmęczenia wprost przekłada się na zmniejszenie ilości zwolnień chorobowych.

Jakie rośliny wybrać do biura?

Przestrzenie biurowe i korytarze są najczęściej dość wysokie, z uwagi na nowoczesne rozwiązania architektoniczne- często pozbawione tradycyjnych parapetów. Są zatem idealnym miejscem na duże donice z kwiatami pnącymi się ku górze. W tej roli idealnie sprawdzają się  monastery, bananowce, grubosz drzewkowaty czy drzewko szczęścia.

Mniejsze kwiaty do biura mogą natomiast przyozdobić stoliki i biurka pracowników, znaleźć się w przestrzeniach socjalnych biurowców. W tym przypadku –  z uwagi na ograniczona przestrzeń – należy dobrać gatunki, które nie rozrastają się wszerz. Takimi z pewnością są fikusy oraz drobne sukulenty.

Pojedyncze rośliny doniczkowe czy cały ogród – ogrody wertykalne?

Rośliny doniczkowe nie zawsze będą najlepszym rozwiązaniem. Przeszkodą może być tu chociażby zwykły brak miejsca na tradycyjne doniczkę.  W takich sytuacjach lub – jeśli chcemy dodatkowo ubogacić nasze biuro w elementy żywej roślinności – możemy postawić na ogrody wertykalne, inaczej zwane ogrodami pionowymi. Ogrody wertykalne znajdą zastosowanie tak w pomieszczeniach wewnątrz biurowców, jak i na zewnątrz – stanowią idealne uzupełnienie elewacji obiektów biurowych.

Jak dobierać rośliny do biurowego ogrodu wertykalnego?

Kluczowa kwestia przy doborze roślin do ogrodu wertykalnego jest ich zdolność przetrwania w specyficznym klimacie biurowym. Dodatkowym aspektem jest ich adaptacja do miejsca, w jakim będą posadzone – w głównej mierze do wzrostu przy ograniczonym miejscu do ukorzenienia. Miejsce musi oczywiści zapewniać dostęp do promieniowania słonecznego – w innym przypadku ogród powinien zostać stworzony z roślin sztucznych.

Wśród żywych kwiatów wybierać możemy w roślinach zielonych i kwitnących. Wśród gatunków o ozdobnych liściach wyróżnić należy pnące rośliny egzotyczne, jak filodendrony czy epipremium, oraz monastery. Gatunki kwiatów kwitnących idealnie nadające się do ogrodu wertykalnego to storczyki, kwiaty z rodziny obrazkowatych lub bromielowatyh.

Ogród wertykalny – jak stworzyć piękna kompozycję ścienną?

Zakup kwiatów do biura, które miałyby tworzyć pionową ścianę zieleni to nie lada wyzwanie dla laika. Dlatego tez warto powierzyć wykonanie usługi założenia ogrodu wertykalnego profesjonalistom. Dzięki pomocy doświadczonych w projektowaniu i realizacji pionowych aranżacji roślinnych architektów, kompozycja roślinna umieszczona na fragmencie lub całej ścianie zachwyci każdego, kto zjawi się w Twoim biurze.

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *